Proiectul „Școala de vară – Recreația mare”

Proiectul „Școala de vară – Recreația mare”, aflat în al șaselea an de implementare, s-a derulat în perioada 1 iulie – 31 iulie 2015, având un grup țintă format din elevi care nu au avut rezultate bune la învățătură, din ciclul gimnazial și primar, constituiți în 4 grupe. Fiecare grupă a fost formată din 2 – 4 elevi cu rezultate foarte bune la învățătură, care i-au ajutat și motivat pe cei înscriși în program.

Comparativ cu anul precedent, grupul țintă a fost extins la 60 de elevi, iar pentru anul 2016 proiectul este bugetat pentru 120 de copii.

Profesorii au lucrat voluntar, încercând să valorifice timpul copiilor pe timpul verii, având și programe de recreere. Rezultatele au fost pe măsura așteptărilor: elevii incluși în program și-au îmbunătățit frecvența și situația școlară în proporție de 80%. După sesiunea de corigențe (1 – 12 septembrie), promovabilitatea participanților a fost de 100%.

INFORMAȚIE PRELUATĂ DE PE http://www.primariapantelimon.ro/scoala-primara/

Scroll to Top Sari la conținut