Scurt Istoric

1852

Se înființează la Pantelimon o școală de agricultură. Un an mai târziu se extinde și o fermă agricolă model, sub conducerea lui P.S. Aurelian, cercetător etnograf.

1852

1865

Carol Davila completează învățământul din Pantelimon cu o școală de surdo-muți. Până în 1973 a există Școală Nr.66. Ulterior, a fost dată în folosință Școală din Deal (Nr.65).

1865

2002

Pantelimon este integrat în programul de reabilitare rurală și beneficiază de fonduri de la Banca Mondială pentru refacerea vechiului local al școlii

2002

Din Septembrie 2003, Bd.-ul Biruinței găzduiește noul sediu al Școlii Nr. 1 Pantelimon, iar integrarea localității, în 2006, la rangul de oraș, cu perspective de integrare în zona metropolitană a Bucureștiului, deschide noi perspective și oportunități de dezvoltare.

În prezent, școală numără peste 1800 de elevi, pentru care activează 71 de cadre didactice, iar performanță elevilor este demonstrată prin premiile obținute la concursurile naționale: